Bóta Zsolt

A budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán végeztem.

Egyetemista koromtól kezdve diplomáciai pályára készültem, s ezt a célkitűzésemet valóra is váltottam: 33 éven keresztül szolgáltam hazám diplomáciáját bel- és külföldi állomáshelyeken. Végigjártam a szakmai ranglétrát referensi szinttől a főosztályvezetőiig, attasétól a követi rangig. A magyar diplomácia szempontjából fajsúlyos relációkban (Németország, Ausztria) tevékenykedtem 5-5 évig misszióvezető-helyettesként. Jelenleg Kanada bécsi diplomáciai képviseletén tevékenykedem.

A protokoll pályafutásom valamennyi pozíciójában jelentős helyet foglalt el az érvényre juttatott szakmai szempontjaim között. Számottevő tapasztalatmennyiségre tettem szert a nemzetközi együttműködési közegben történő tevékenység, a kapcsolatszerzés és -tartás, a tárgyalástechnika, a rendezvényszervezés, a diplomáciai és üzleti protokoll, az anya- és idegen nyelvi kommunikáció terén. Rangos rendezvények (állami szintű diplomáciai látogatások, konferenciák, kulturális események) szervezését koordináltam.

Esetemben az elméleti felkészültség széles körű, a gyakorlatban megszerzett tapasztalatokkal ötvöződik, amelyeket közérthető, népszerűsítő megközelítésben vagyok képes előadni. 2014 áprilisában protokoll továbbképzési tanfolyamon vettem részt a francia Külügyminisztériumban. 2023 májusában egésznapos angol nyelvű kurzust tartottam a soproni egyetemen protokoll és viselkedéskultúra témájában.

Egyebek között az alábbi témákban állok készen az anyanyelvünkön kívül angol, német és francia nyelven is előadásokat, kurzusokat tartani:

• Diplomáciai protokoll ismeretek
  • Verbális és nonverbális kommunikáció, társasági viselkedési szokások a diplomáciai és üzleti életben
  • A magas társadalmi körökben alkalmazott írásbeli kommunikációra vonatkozó szokások, szabályok
  • Kulturális rendezvények szervezésének szempontjai
  • Öltözködési és vendéglátási szabályok a diplomáciában és az üzleti körökben
  • Digitális etikett napjainkban

Elismeréseim:

• A Németországi Szövetségi Köztársaság Érdemrendje I. osztályú Érdemkeresztje (2004)
  • Tiszteletbeli tagság a Német-Magyar Társaság Egyesületben, Berlin / Deutsch-Ungarische Gesellschaft Berlin e.V. (2011)
  • Tiszteletbeli tagság a Nemzetközi Protokoll Szakemberek Szervezetében, Budapest (2018)
  • Ostoros község díszpolgára (2021)
  • Az egri Eszterházy Károly Egyetem „Agria Universitas” egyesületének „Eötvös” Díja (2018)

A Magyar Protokollosok Országos Egyesületének rendes tagja vagyok.

Örömmel vállalok előadói felkéréseket a legkülönbözőbb intézmények és szervezetek részéről.